Skip to content

Ermeni'nin Yağlı Ketesi Kaypak Müslüman'ı Dinden Çıkarırmış.

1 cevap [Son gönderi]
hlluysal
hlluysal kullanıcısının resmi
Gönderiler: 173

"Her neyse -güler misin, ağlar mısın- valla bu hikâyeyi yaşadım. Fakat ismi lazım değil, bir İslamcı yazardan üstelik televizyonda, ‘bir Ahmet Altan, bir Mehmet Altan tefsir yazsa fena mı olur’ cümlesini duymasaydım yine de bu yazıyı yazmayacaktım. Yukarıdaki anekdot da tatlı bir hatıra olarak kalacaktı bende. Fakat terbiyesizlikte sınır tanımayan Altan kardeşlerden böylesine beklentileri olan dangalak Müslümanları görünce böyle bir yazı farz oldu. Ayrıca terbiyesizlik sözü iftiradan ziyade malumun ilanına karşılık gelir ki 1985 yılında aylık yayınlanan kadınca dergisine verilen röportaja midesi kaldıranlar için esaslı bir bkz. verilebilir. Tefsir meselesine hiç girmeyelim bile. İki lafın birinde demokrasi, insan hakları, özgürlük, Kemalizm diyen adamlara uyuz oluyorum. Müslümanlar için söylüyorum elbette, kardeşim senin kendine ait bir cümlen yok mu? Senin demokrasi, özgürlük, insan hakları, eşcinsellik dışında bir kavramın yok mu? Sen nasıl Müslümansın kardeşim, insan lafa insan hakları diye mi başlar, başta bir selamün aleyküm demez mi? Fakat bu demokrasi, insan hakları, eşcinsellik ve özgürlük ‘hastalığı’ çok yaygın. Toplumun bir kesimini etkisi altına almış vaziyette. Üç sene önce Ağrı’da bir mollayla karşılaşmıştım o da aynı kelimelerle konuşuyor, demokrasi, özgürlük, çoğulculuk diyordu. O kadar muhabbetin içinde de; bismillah, Allah, Kitap yoktu mesela. Televizyonda açık oturum seyrediyorum. Konuşmacılardan biri Taraf yazarı, biri Kürt uzmanı, öbürü İslamcı yazar, diğeri de eşcinsel bir tip. Hepsi aynı şeyleri savunuyor, üstelik aynı kelimelerle… Türban özgür olmalı, eşcinsel hakları önemli vs. vs. Bu nasıl bir salata anlamıyorum, limon domatesten rol çalar mı hiç arkadaş? Bu nasıl bir dünya tam anlamıyorum."

"Öte yandan bir Müslüman olarak altında kaldığım tahakkümler bir değil elbette. Son zamanlarda en az ulusalcı tahakküm kadar baskısı olan liberal tahakküm. Liberalizmin asla aç karnına savunulmayacak bir fikir olduğunu tekrar hatırlayarak somut isimler üzerinden konuşursak meramımızı daha açık anlatmış oluruz belki; Ahmet Altan, Taraf, Kürşat Bumin, Ali Bayramoğlu, Mehmet Altan… Tüm bu saydığım isimlerle ulusalcı isimleri buluşturmak çok zor değil. Mehmet Altan’a AB ekseni dışında bir demokratikleşme projesi sunduğunuzda suratının alacağı ifadeyi az çok tahmin edebiliyoruz. Hele bir de AB’ye karşı olduğunuzu söyleyin, asıl o zaman görün liberal tahakküm nasıl olurmuş? Şöyle bir cümle kurun mesela: ‘Erkeklerin eşcinsel olması kötü bir şeydir, kızların başörtüsü takması iyi bir şeydir.’ O adamlar böyle bir cümleye tahammül edemezler. Liberal tahakküm ve liberal faşizmi asıl o zaman görürsünüz. Benim bu tip yazarların fikirleriyle alıp veremediğim bir şey yok aslında. Elbette fikirleri bana uymaz o ayrı. Bir kere bu yazar-çizerlerin siyasi ve kültürel olarak kendilerini ait hissettikleri yer Türkiye değil. Arkalarında sırtlarını dayadıkları küresel egemen sistem var. Arkalarına gâvurları almanın özgüveni içindeler. Kibirli ve şımarık tipler. Kibirleri ve şımarık duruşlarıyla bu ülkeye, bu topluma ait her şeye fırsat bu fırsat diye saldırmaktan geri durmuyorlar zaten. En ufak bir eleştiri, ya da karşıt düşüncelerin de haddini bildirmeye hazırlar. Demokratlığı kimseye bırakmayan bu arkadaşlar aslında aksi görüşlere tahammül dahi edemezler."

"Bu tiplerin her konudaki tavrı bu. Demokrasiyi bizim himayemizde gerçekleştiriyorsunuz, bizim fikri-cesaretimiz sayesinde bu atılımlar yapılıyor minvalindeki söylemleriyle artık sadece ucuz numaralar çekebilen işsiz bir sihirbazın çaresizliğiyle şapkalarından çıkardıkları tavşana Abdurrahman Çelebi adıyla seslenmemizi bekliyor ve istiyorlar. Heriflerin bu -biz var ya biz- tandanslı tavırlarından rahatsız olmamak inanın çok zor. Camı kırıp kaçan o haylaz çocuğa da hiç benzemiyorlar üstelik. Daha ziyade topu kesme tehdidi ile kendine özgüven pompalayan doğuştan şımarık o herif gibiler; topunuzu vermezsem oynayamazsınız, benim sayemde oynuyorsunuz…"

ebubekir kurban'ın kalemine sağlık. burdan yazının tamamı okunabilir.

4.75
Oyunuz: Yok Ortalama: 4.8 (8 oy )
noktalı virgül
noktalı virgül kullanıcısının resmi
Gönderiler: 36

Sevgili hlluysal; çoğu zaman fikirlerinize katılsam ama üslup yüzünden anlaşamasak da, bu yazıyı paylaştığınız için gerçekten teşekkür ederim. Sitesinden diğer yazıları da okudum, oldukça güzel yönlere vurgu yapılmış.

Evet, özellikle 1997'den sonrasının hastalıkları bunlar:

• özgürlüğe tapmak
  • liberalizm
  • humanizm
  • demokrasi
  • kişisel tercihlere saygı
  • insan hakları

Bizim dinimiz var, biz herşeyden önce * dedik tüm herşeye ve sonra illa Allah dedik. Herşeyi ama herşeyi ittik, sadece Allah var, Rasulü var ve onun getirdiği mesaj var dedik.

Bunları dedikten sonra ne hacet diğer 'izmlere, kanunlara?

Ne hacet, ne hacet...

Oyunuz: Yok Ortalama: 4.5 (12 oy )

nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilmek...

glqxz9283 sfy39587p04